31.03.2021, 22:21

Є підозри, що дитина вживає наркотики?

Ольга Станішевська | Всі новини автора

Ваша дитина стала мало їсти або навпаки? Він був товариським, а тепер став замкнутим? Ваше чадо рано лягає спати, а раніше було навпаки? У нього змінилися інтереси, захоплення, характер? Придивіться уважніше — можливо, ваша дитина почала вживати наркотики. Важливо не упустити момент, коли його ще можна врятувати. Пам'ятайте, що кожна хвилина його життя — це привід для вашого інтересу.

Як зрозуміти, що ваша дитина почала вживати наркотики?

Спостерігайте за його поведінкою. Його настрій — це дуже важлива ознака. Воно може змінюватися з незрозумілих причин і часто не відповідати ситуації: добродушність і млявість у скандалі або, навпаки, дратівливість у спокійній ситуації.

«Слідчим відділенням Ровеньківського міського відділу міліції за ч. 1 ст. 309 Кримінального кодексу (незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання наркотичних засобів), - розповідає слідчий лейтенант міліції Анна Мудрова, — було порушено кримінальну справу стосовно неповнолітнього. Розслідуванням було встановлено, що 17-річний юнак, віддаючи повний звіт своїм діям, навмисне виготовляв наркотичні засоби для власного вживання. Оперативники сектору по боротьбі з незаконним обігом наркотиків затримали неповнолітнього, як раз в той момент, коли він «добував» гашиш шляхом тертя конопель рука об руку. Дикорослі рослини конопель він побачив в районі сінника мікрорайону Київського. Під час огляду у нього на долонях знаходилася, так звана, «мацанка». Ця речовина, згідно з висновками експертів, є особливо небезпечним наркотичним засобом — смолою канабісу ».

Затриманий свою провину не спростовував і щиросердно розкаявся в скоєному. Він розповів співробітникам міліції, що це пристрасть затягнуло його настільки, що відмовитися від наркотиків було вище його сил, тому періодично, починаючи з 2010 року, вживав гашиш, який виготовляв самостійно з рослин конопель. Зараз матеріали кримінальної справи направлено до суду, який вирішить подальшу долю молодої людини.

Якщо є підозри?

«Якщо є підозри, що ваша дитина вживає наркотики, — продовжує слідчий Ганна Мудрова, — перш за все, потрібна відверта і щира розмова. Не шукайте винних, не впадайте в істерику, що не погрожуйте, не "тисніть» на дитину. Задайте йому перше питання: «Чи можу я щось для тебе зробити?». Переконайте його в необхідності консультації фахівців — лікаря, соціальних працівників. По можливості зробіть для дитини щось несподівано-радісне: подарунок, поїздку, свято. Прикладіть максимум зусиль, щоб дитина сприйняла «викриття» не як приниження, а як можливість позбавлення, не шкодуйте для цього ні сил, ні часу. Розплануйте режим дня дитини. Не шпіоньте за ним, не залишайте його без кишенькових грошей. Перш за все, дитина повинна відчувати вашу довіру. Обов'язково приберіть з дому медикаменти, що містять в собі наркотичні речовини.

Небажання повірити, що дитина вживає наркотики й «замовчування» цієї проблеми — найпоширеніша помилка батьків. Пам'ятайте: тільки довірчими стосунками можна подолати страшну «хворобу» нашого суспільства — наркоманію. До речі, якщо дитина сприймає цю тему в багнети, це ще не означає, що він — наркоман.

Психологи перевірили: батьки помилково вважають, що:

Наркотиками захоплюються хлопці, а не дівчата

За статистикою більшість наркоманів — це дійсно хлопці, але дівчата не дуже-то і відстають. З тієї лише причини, що раніше дорослішають, спілкуються з більш дорослими хлопцями, ходять на дискотеки та в клуби.

Підлітки починають вживати наркотики тому, що потрапляють в погані компанії

Не завжди. По-перше, іноді саме ваша дитина може виявитися лідером такої «поганої компанії». По-друге, необов'язково потрапити та проводити час в поганій компанії. Досить бачити знайомих або друзів в стані сп'яніння, чути їхні враження, щоб зацікавитися. Важливо щоб батьки знали, хто оточує їх дитину (друзі, сусіди, старші товариші).

Нехай з дітьми розмовляють в школі й різних службах

Звичайно, педагоги й фахівці служб, правоохоронні органи можуть надати інформацію, роз'яснити, але в основному це відбувається в формі групової роботи. А у випадку з наркотиками, особливо в ситуаціях з нікотином і алкоголем, категоричне ставлення і думка батьків, а не когось іншого, у багатьох випадках визначає ставлення дитини до психоактивних речовин.

Наші діти ще маленькі, їх ця проблема не торкнеться

На скільки маленькі? За статистикою середній вік початку вживання клею - 7-9 років, куріння сигарет - 10-12 років, приймання алкоголю (пива) - 13-14 років, психоактивних медичних препаратів - 14-15 років, куріння конопель - 14-15 років, психостимуляторів на дискотеках - 16 років. Не варто боятися розмовляти з дітьми про наркотики мовою, зрозумілою для їхнього віку.

Наркотики коштують дорого

Як правило, наркотики купують для компанії, тому і складаються все по трошки і в підсумку спокійно отримують потрібну суму.

Я відразу зауважу, що моя дитина щось вживає

Якщо дитина не приходить додому в стані наркотичного сп'яніння, не носить з собою всілякі препарати, шприци та інші наркотичні матеріали, — то помітити, як він стане остаточно залежним практично неможливо. Щоб бути в курсі точки зору дитини про наркотики, треба більше розмовляти з ним, цікавитися його справами, з ким дитина проводить час, обговорювати його думку щодо вживання наркотиків. Чітко, але не агресивно, висловлювати своє негативне ставлення, пояснювати чому. При необхідності, пояснити які будуть наслідки від вживання наркотиків.

Необхідно показати дітям найбільш відверті й моторошні кадри з історії наркоманів, це їх утримає від того, щоб спробувати

Недоліки залякування в тому, що воно не допоможе в роботі з тими, хто сам по собі не дуже вразливий, хто має інформацію (пробував сам, бачив приклад друзів) про те, що насправді, це не так вже й страшно, як показують. Також залякування — це своєрідна заборона, а підлітки так їх люблять порушувати.

Ровеньківський МВ УМВС

України в Луганській області

нет